Categories
2025 Vse

Izšla so nova priporočila o odgovornem poročanju o samomoru

Po več kot desetih letih so izšla nadgrajena priporočila o odgovornem medijskem poročanju o samomoru. Njihov poudarek je predvsem na preventivni učinkih poročanja, poleg tega pa priporočila vključujejo tudi usmeritve glede novih platform in poročanja o terorističnih dogodkih, ki smo jim danes mogoče v večji meri medijsko izpostavljeni, kot v preteklosti.

Priporočila niso obvezujoča, a glede na to, da temeljijo na znanstvenih dokazih in podatkih, si želimo, jih boste ustvarjalke in ustvarjalci medijskih vsebin upoštevali v največji meri. Odgovorno poročanje o samomoru je pomemben in vpliven dejavnik preprečevanja samomorov, saj ste ustvarjalci medijskih vsebin tisti, ki s svojim načinom poročanja (so)oblikujete odnos javnosti do problema.

V pomoč bodo tudi vsem, ki se ob pogovoru o samomoru, srečujemo z dilemo, kako človeku v stiski nuditi oporo.

Objavljena so na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje: PRIPOROČILA

Program Zgodnja prepoznava in ukrepanje v primeru vedenjskih zasvojenosti s poudarkom na tveganih spletnih vedenjih financira Evropska unija v okviru Načrta za okrevanje in odpornost

Program Psihološko svetovanje posameznikom, parom in družinam v duševni stiski ter program Psihološko svetovanje mladostnikom v duševni stiski financirajo: