Svoja čustva lahko izražamo na več načinov, čeprav se nam včasih zdi, da imamo samo dve možnosti – ali da direktno izrazimo čustvo ali pa ga zadržimo zase. Pri izražanju čustev moramo najprej pogledati, kakšne so naše možnosti – npr. če se naš dober prijatelj želi odseliti, smo lahko zaradi tega žalostni. Možnosti so: Lahko povemo prijatelju, kako ga bomo pogrešali in preživimo več časa z njim. Ob tem nam bo težko, a se bomo od njega lahko poslovili. Lahko pa se ga izogibamo in si skušamo ustvarjati druga prijateljstva, z namenom, da ga ne bi pogrešali, ko se bo odselil. Na ta način se lahko izognemo neprijetnim čustvom, ampak se potem ne bomo poslovili od prijatelja. Bistveno je, da imamo izbiro. Vprašanja, ki lahko pomagajo pri tem odločanju: Ali se intenziteta mojih čustev ujema s situacijo? Ali imam več čustev, na katere moram biti pozoren? Kako si interpretiram ta dogodek? Kakšne možnosti imam pri izražanju čustev? Kakšne so posledice teh možnosti za druge? Na kakšne rezultate upam? Kaj želim narediti? Kaj bo, če ne naredim ničesar?
Pri čustvih je pomembno razumeti tudi vpliv naše družine, ki je sooblikovala naš odnos do čustev, zmožnost prepoznavanja in izražanja čustev ter interpretiranja dogodkov. Če imamo pri tem težave, je pomembno, da se vprašamo, kaj smo se o čustvih naučili v svoji družini. Ponavadi se ne spomnimo, da bi se glede čustev učili kakšnih pravil, ampak se je to dogajalo morda komaj opazno. Npr. starš je zapustil sobo, vedno ko smo postali jezni, kar je pomenilo, da ne odobrava naše jeze oz. je izražanje jeze nedopustno. Nekateri primeri neustreznih družinskih pravil: ”Čustva drugih so bolj pomembna kot tvoja. Nikoli ne naredi ničesar, kar bi pri kom drugem vzbudilo negativno čustvo. Ne izražaj jeze. Ignoriraj svoja čustva. Zadrži jih zase. Nikoli ne zaupaj čustvom, pač pa razumu.’
Kot otroci morda nismo smeli drugače izraziti svojih čustev, vendar pa lahko kot odrasli spremenimo pravila. Pri tem nam lahko pomaga to, da sebe opazujemo, da svoja čustva sprejemamo in da smo pozorni na to, kar nam sporočajo. Kakšne so naše interpretacije in kako vplivajo na naša čustva, kaj smo se o čustvih naučili v svojih družinah in kako to še vedno vpliva na naše vedenje? Naučiti se, kako v polnosti doživeti svoja čustva in jih izraziti na prilagojen in zdrav način, je zahteven proces.
Katja Belšak, univ. dipl. psih.
Objavljeno: Dobro jutro, 15.12.2007